Dália
A dália ültetése, gondozása
A dália Mexikóból származó nyári virágzású, kedvelt növény, talán nincs is olyan, aki ne ismerné.
Végtelenül változatos megjelenésű, hasonlatosan a tulipánhoz, egy kertet akár dáliákkal is be lehet ültetni nyárra, úgy hogy nem lesz egy unalmas sarka.
A dáliagumókat a fagyok elmúlta után lehet kiültetni.
Dália hajtatása
Ha előbbre szeretnéd hozni a virágzást, márciusban előhajtathatod a dáliákat. Egy dobozt töltsünk meg komposzttal vagy enyhén nedves tőzeggel arasznyi magasságban, helyezzük rá a gumókat és takarjuk be a tőzeggel vagy komposzttal. Tegyük meleg helyre és tartsuk enyhén nedvesen.
Mi tavaly cserépbe ültetve neveltük elő a dáliagumókat. A kiültetése így kicsit egyszerűbb, kevésbé sérülnek az apró gyökerek. A fagyok elmúlta után kiültettük a kertbe az akkor már 30 cm körüli dáliákat. Nagyon hamar megindultak és korán virágoztak.
Dália ültetése
A dália kiültetésével mindenképp várjunk a fagyok elmúltáig. Amikor a zöldségpalánták kikerülnek a földbe, akkor jön el a dália ideje is.
Válasszunk olyan részt a kertben, ahol a tartósan éri a nap a növényeket, a dália nagy fényigényű, és akkor fog virágozni, ha napos helyen van.
Tápdús, közepesen kötött talajban érzi jól magát, rendszeres öntözés mellett.
Ültetéskor ajánlott egy jó vízelvezetésű ágyat készíteni a dáliagumók alá, ez lehet durva homokos, vagy apró kavicsos réteg, erre kerüljenek a gumók, biztosítva ezzel, hogy a hidegebb idő beköszöntésekor sem áll meg a víz a gumókon, rothadást okozva.
A gumóknak ássunk méretükhöz képest 2-3-szoros méretű gödröt, a rügyek 6-8 cm mélyre kerüljenek. Ha a talajszinthez túl közel kerülnek a növények, a nagyobb szelek esetleg kifordíthatják a földből a növényt.
Ültetéskor tanácsos a nagyobb dáliáknak rögtön valamilyen támasztékot-karót elhelyezni a tövek mellé, így nem sérülnek a növények és később rögzíteni tudjuk az eldőlést megelőzendő.
Ültetés után rendszeresen locsoljuk a dáliagumókat.
A dáliák fagyokig virágoznak.
Az újravirágzást elősegíti, hogyha az elszáradt virágokat levágjuk.
A dáliákat ültethetjük a kertben ágyásba, vagy szegélynövényként, a kisebb termetű fajtákat pedig konténerbe, nagyobb cserépbe.
KICSIKERT TIPP:
érdemes a gumókat egy éjszakára vízbe tenni, a növényi sejtek így hamarabb megtelnek az éltető nedvességel és gyorsabban, könnyebben kihajtanak!
A dáliagumók felszedése
Amikor a hideg idő beköszönt, lassan ideje a dáliagumók felszedésének és teleltetésre való előkészítésének.
Érdemes megvárni a levelek leszáradását, enyhébb fagyok még nem ártanak a gumóknak, és így a tápanyagok táplálják a növényt, biztosítva ezzel a következő évi virágzást.
A kiszedésnél ásóval óvatosan kifordítjuk a gumókat a földből.
Óvatosan szedjük le a földet, amennyire sérülés nélkül lehetséges, majd hagyjuk pár napig száradni. A teleltetés előtt vizsgáljuk meg a gumókat, a sérült részeket távolítsuk el.
A dáliagumók teleltetése egyszerű feladat, ha néhány egyszerű szabályt betartunk.
Legegyszerűbb faládában vagy erősebb papírdobozban eltenni téli álomra a gumókat. A dobozba tegyünk száraz homokot, tőzeget, esetleg perlitet és erre helyezzül szellősen, lehetőleg egymáshoz nem érve a dáliagumókat.
Száraz, hűvös, sötét helyen gond nélkül áttelel. 10 fok körüli hőmérséklet az ideális, ez lehet akár egy száraz pince is. Télen nézzünk bele párszor a dobozba, ha esetleg penészt látunk valamelyik gumón, távolítsuk el és dobjuk ki.
A dália ennél a sok fenti sornál sokkal egyszerűbben tartható növény, ne riasszon el a teleltetése, mert csodaszép fajták vannak, és mindegyik dáliára jellemző, hogy hihetetlenül változatos színű és formájú virágaikat egy egészen kicsi odafigyelés mellett egészen a fagyokig bontják.