Korai tulipán
A korai tulipánokra jellemző hogy jól bírják a keményebb kora tavaszi időjárást, a szeles időt.
Ezeket a tulipánok kezdenek legkorábban virágozni, némelyikük már márciusban pompázik, színeket hozva a télutói szürkeségbe.
Megbízhatóan virágoznak, legtöbbjük könnyen tartható, nem kényes. Állandó helyükön hagyva újabb és újabb hagymákat nevelnek, néhányuk magról is szaporodik, így egyre több növényünk lesz.
Változatos színűek, a korai tulipánok között találsz csillagformára nyíló, több színű virágot, egészen nagy virágfejű és aprócska ékszertulipánt.
Ha kerted kitett a tavaszi erős szeleknek, olyan helyen laksz ahol a fagyok sokáig kitartanak, válaszd ezeket a tulipánokat kerted díszének.
A korai tulipánok között szép számmal vannak botanikai tulipánok.
A botanikai tulipánok alapfajok, melyek többnyire hegyes vidékekről, hideg területről származnak.
Általában alacsonyabb termetűek, erős, vastag szárral.
Fentieknek köszönhetően nem kényes növények.
A korai tulipánokat is ültetheted cserépbe, magaságyásba, némelyiket balkonládába is.
A virágok leírásánál feltüntetve megtalálod, milyen helyre ültesd ezeket a virágokat.
Ezek a fajták a legkorábban virágzó tulipánok közé tartoznak, gyakran a nárciszokkal együtt. Mivel hűvösebb időben nyílnak, virágaik általában tovább tartanak, mint a későbbi tulipánoké.
Tökéletes kiegészítői a jácintoknak, nefelejcseknek és az árvácskáknak.
Hogyan ültessük és gondozzuk a korai tulipánokat?
1. Válassz ki egy ültetési helyet a kertben, ahová a korai tulipánokat szeretnéd ültetni. A korai tulipánok is teljes napsütésben és félárnyékban érzik jól magukat.
A korai tulipánokra jellemző a vastagabb, erős szár, ezért ezeket a tulipánokat nem szükséges túlságosan védett helyre ültetni, bírják a kora tavaszi keményebb időjárást is.
A korai tulipánokat ültetheted cserépbe, magaságyásba, kerti ágyásba, szegélynek és sziklakertbe is. Vannak olyan fajták amelyeket akár nagyobb balkonládába is ültethetsz.
2. Ültesd el a hagymákat.
A korai tulipánhagymákat legalább körméretüknek megfelelő mélységbe kell ültetni az előkészített talajba.
Egymástól méretük egy-másfélszeres távolságára ültesd ezeket a hagymákat is, majd takard be a tavaszi hagymáidat földdel.
Cserépben ültetheted a hagymákat az ajánlott távolságnál közelebb egymásho.
3.Ha száraz ősszel ültetsz, miután elültetted a hagymákat, öntözd meg, hogy segítsd a növény gyökereinek kialakulását.
4. Mulcsozd a talajt télire. A télre való felkészüléshez érdemes befedni a talajt mulccsal, hogy ezáltal megvédd a hagymákat a fagyoktól.
5. Tavasszal távolítsd el a mulcsot. A tavaszi utolsó fagy után távolíts el a mulcsot a virágágyásból, és öntözd meg a tulipánhagymákat. Néhány héten belül elkezdenek kihajtani, és kora tavasszal az első virágok között a korai tulipánok is megörvendeztetnek virágzásukkal.
Néhány további tipp a korai tulipánok gondozásához:
1. Trágyázás: a növekedési időszak alatt havonta egyszer tápoldatozd a növényt gazdag szerves trágyával, vagy egyéb tápanyaggal, hogy korai tulipánjaid a következő szezonban is virágzásra ösztönözd.
2. Öntözés: Miután eltávolítottad a mulcsot tavasszal a talajról, hetente egyszer öntözd meg a tulipánokat is.
3. Gondozás a korai tulipán elvirágzása után: az elszáradt, hervadt virágokat vágjuk le.
Ez az újbóli növekedés elősegítése érdekében történik, így a tulipánok hagymája fejlődik, növekszik, elősegítve ezel a következő évi dús virágzást és a hagymák szaporodását.
A lombozatot mindenképp addig hagyjuk a növényen, amíg a levelek teljesen megsárgulnak vagy megbarnulnak. A levelek táplálják a növényt, előkészítve a tulipánhagymákat a jövő tavaszi újabb virágzásra.
4. Újratelepítés: Ha a tulipánokat szeretnéd átültetni, a vegetációs időszak végén amikor a virágzás befejeződött, visszahúzódtak a leveleik, ásd ki a hagymákat, és tárold őket száraz helyen.
Amint beköszönt az ősz, elültetheted a hagymákat, hogy felkészítsd őket a következő virágzásra.