SZÁRAZSÁGTŰRŐ ÉVELŐ VIRÁGOK
Szárazságtűrő nyári évelő virágok ültetése és gondozása
A szárazságtűrő évelő növények ültetése kiváló választás a nyári kertekbe, hiszen kevés öntözéssel is dúsan virágoznak, miközben ellenállnak a hőségnek és a tápanyagban szegényebb talajoknak is.
És ami miatt még kedveljük ezeket a növényeket: az elültetés után évekig díszítenek, kevés munkával sok örömet okoznak virágzásukkal.
Az alábbiakban bemutatjuk a legnépszerűbb szárazságtűrő évelő növényeket, valamint részletes útmutatót adunk ültetésükhöz és gondozásukhoz.
Általános ültetési és gondozási tudnivalók
- Helyválasztás: Olyan napos, jó vízelvezetésű helyet keressünk, ahol a növények elegendő fényt kapnak. A szárazságtűrő növények általánossagban kedvelik a napos helyeket. Cserépbe is ültethető nagy többségük, így a napos erkélyek, balkonok díszítésére is kiválóak, akár kezdő kertészeknek is.
- Talajelőkészítés: A laza szerkezetű, tápdús talaj az ideális, de tápanyagban szegényebb földben is jól fejlődnek. Nehéz agyagos talajnál lazítás szükséges komposzttal vagy homokkal.
- Ültetési idő: Kora tavasszal vagy kora ősszel ajánlott elültetni a legtöbb évelőt, hogy megfelelően begyökeresedjenek.
Tavasszal várjunk a fagyos föld felengedésére. - Öntözés: Az első hetekben rendszeresen öntözzük őket, amíg megerősödnek, utána csak hosszan tartó szárazság esetén szükséges a locsolás.
- Tápanyag: Tavasszal egy kis komposzt vagy lassan lebomló műtrágya segíti a növekedést, de túlzott trágyázás kerülendő, mert nagyobb zöldtömeg nnevelésére serkenti a növényt, így a virágok mennyisége csökkenhet.
- Télre való előkészítés: A legtöbb szárazságtűrő évelő jól bírja a fagyokat, de egyeseknek (pl. fiatal jukkák) egy kis takarás hasznos lehet.
Szárazságkedvelő évelők a KicsiKert kínálatában
- Ültetés:
- Szabadgyökerű formában érkező jukkákat ültetés előtt pár órára áztassuk vízbe.
- Ássunk egy kb. 30 cm mély gödröt, a földhöz keverjünk egy kevés kavicsot vagy homokot ha a talajunk kötötteb.
- Helyezzük a növényt a gödörbe úgy, hogy a gyökerek ne legyenek összegyűrődve, majd temessük vissza a földdel és óvatosan nyomkodjuk le.
- Az első hetekben hetente kétszer öntözzük. Amikor a növény megtelepedett, a természetes csapadék elengendő, de nagyon hosszú aszályos időszak alatt hálás lesz némi öntözésért.
- Gondozás:
- Napos helyen fejlődik a legszebben.
- Szárazságtűrő, öntözni csak extrém szárazság esetén kell.
- Az elhalt leveleket évente egyszer érdemes eltávolítani az esztétikus megjelenés érdekében.
- Rudbeckia - Pompás kúpvirág ültetése és gondozása
- Ültetés:
- A legjobb időszak a kora tavasz vagy kora ősz.
- Ültetés előtt lazítsuk fel a talajt, és keverjünk bele egy kevés komposztot.
- A szabadgyökerű töveket 25 cm távolságra ültessük egymástól, mert gyorsan terjednek.
- Gondozás:
- Napos helyet kedvel, de félárnyékot is tolerál.
- Kevés vízigényű, a túlöntözést nem bírja.
- A virágzás meghosszabbítása érdekében az elnyílt virágokat folyamatosan érdemes levágni.
- Késő ősszel a szárakat vissza lehet vágni a föld felszínéig, de ha szeretnénk a természetes körülményeket biztosítani, támogatni a madarak téli táplálkozását és némi fagyvédelmet nyújtani a növénynek, akkor meghagyjuk a szárakat tavaszig.
- Ültetés:
- Szabadgyökerű növényként érkezve az ültetés előtt áztassuk be vízbe néhány órára.
- Ássunk egy kb. 20 cm mély gödröt, és keverjünk bele egy kis szerves trágyát. A gyökereket igazítsuk el úgy, hogy ne legyenek összetömörödve, majd övatosan töltsük fel az ültetőgödröt földdel.
Az ültetés után alaposan locsoljuk be. Amíg a növény meg nem telepszik, öntözzük az időjárás függvényében. - A töveket 20-25 cm távolságra ültessük egymástól.
- Gondozás:
- A bíbor kasvirág teljes napsütésben érzi magát a legjobban.
- Öntözése minimális, csak hosszan tartó szárazság esetén szükséges és amíg meg nem telepszik a növény.
- A virágzás serkentésére érdemes az elhervadt virágokat levágni.
- Ősszel visszavágható, de inkább hagyjuk meg az elszáradt, magvas virágokat, mert télen a madarak szívesen fogyasztják. Ezzel hozzájárulunk a kert sokszínűségéhez és biológiai fenntartásához.
Az elszáradt lombozatot és virágokat télre meghagyva a növénynek is kedvezünk, mert csökkenti a fagyhatást.
- Hemerocallis - Sásliliom ültetése és gondozása
- Ültetés:
- A szabadgyökerű sásliliomokat ültetés előtt pár órára áztassuk be vízbe.
- Ültetési mélység: a koronát éppen csak fedje a föld.
- Ültetés után alaposan öntözzük be.
- Gondozás:
- Rendkívül szárazságtűrő, de időnkénti locsolással bőségesebb virágzást érhetünk el.
- A virágok csak egy napig nyílnak, de a növény folyamatosan új bimbókat hoz.
- Az elsárgult levelek virágzás után visszavághatók, ekkor újakat hajt a növény, az elszáradt leveleket ősszel szintén le lehet vágni, de én a sásliliomnál is érdemesnek tartom meghagyni a száraz lombot. Védi a növényt és elkomposztálódva visszatáplálja.
- Rendkívül fagytűrő, így külön téli védelemre nincs szüksége.
A sásliliomokra legtöbbször nem szoktunk úgy gondolni hogy a különösebben szárazságtűrő növények közé tartozik, de a kifejlett növény nagyon jól bírja az aszályosabb időszakokat. Ha a kevés öntözés, szárazságtűrés a cél, válasszunk a régebbi nemesítésű fajták közül.
Van még néhány növény, amit külön kiemelnék, ezek közt is az érdes napszemvirág és a tengerparti tátorján, díszcsorbák , fályaliliomok, iringó melyek az extrém körülmények közt is bírják a strapát, de ebből a kategóriából választva mindegyik növényre jellemző a szárazságtűrés.
Ebben a kategóriában is van különlegesség, a nagyvirágú harangfű vagy az örökzöld salamonpecsét a ritkaságokat gyűjtő kertészek is szívét is megdobogtatja.
Ezek a virágok különösen alkalmasak azok számára, akik kevés gondozást igénylő, de látványos és hosszan virágzó növényeket szeretnének kertjükbe.