Télálló évelő virágok
Télálló évelő virágok
Mit jelent ha egy növény évelő?
Az "évelő" szóval a kertészetben olyan növényeket jelölünk, amelyeknek tartós életciklusa van, vagyis több éven át képesek helyükön maradni, áttelelni és újra virágozni.
Ezek a növények ősszel visszahúzódnak a talajszintre vagy elszáradnak, majd a következő szezonban újra kihajtanak és virágzanak.
Az évelő virágoknak számos előnye van a kertészeti szempontból.
Az évelő növények általában több szezonon keresztül virágoznak, így viszonylag kevés munkával hosszú ideig élvezhető a virágok látványa a kertben.
Örökzöld növények: Míg bizonyos növények télen elveszíthetik leveleiket, vannak virágok, melyek megtartják zöld lombozatukat vagy talajszintre húzódnak vissza. Ezek az évelők télen is díszítik a kertet.
Talajtakaró tulajdonság: Néhány évelő növény terjedelmes növekedésű, és így segít a talaj kiszáradásának megakadályozásában és a gyomok visszaszorításában.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az évelők is igényelnek gondozást.
Rendszeres öntözésre, trágyázásra és néha metszésre van szükség ahhoz, hogy egészségesen nőjenek és szép virágokat hozzanak.
Néhány tipp az évelők gondozásához:
Öntözés:
Az évelők általában rendszeres öntözést igényelnek, különösen a száraz időszakokban. A talajtípustól függően próbáljon meg egyenletes nedvességtartalmat fenntartani. Fontos, hogy ne hagyja túlságosan kiszáradni a talajt.
A növények leírásál feltüntetjük a vízigényt, érdemes ennek igelembe vételével öntözni.
Tápanyag utánpótlás:
Az évelőknek tápanyagokra van szükségük a virágzás és a növekedés támogatásához, különösen érvényes ez a cserepes évelőkre.
A tápanyag utánpótlása kiegyensúlyozott univerzális műtrágyával vagy szerves trágyával, esetleg olyan műtrágyával ajánlott, amely specifikus igényeiket kielégíti.
Vannak kifejezetten igénytelen évelők, de a dúsabb virágzás érdekében ajánlott az időnkénti
Talaj:
Ültesse az évelőket jó minőségű talajba, amely jól vízáteresztő és gazdag tápanyagokban. Ha szükséges, keverjen hozzá komposztot vagy trágyát a talajhoz a növények ültetése előtt.
Metszés:
Néhány évelő növény rendszeres metszést igényel, hogy serkentsük az új növekedést és fenntartsuk a megfelelő formát. Tavasszal vagy kora nyáron vágja vissza elhalt vagy túlnőtt hajtásokat.
Télre készülve, ha kicsit lazább kertészek vagyunk, és hagyjuk az elszáradt részeket növényeken.
Az elvirágzott szárak megóvják a növényt a fagyoktól, búvóhelyet biztosítanak a hasznos élőlényeknek és magvaikkal táplálják a madarakat.
Ezzel az egyszerű dologgal hozzájárulunk egy egészségesebb biológia egyensúly fenntartásához, közelítjük kertünket a természetközelibb működéshez.
Támaszték, karózás:
A magasabb vagy karcsú szárú, súlyos virágú évelő növényeket támogasszuk meg karókkal vagy más támasztékokkal, hogy nagyobb szél vagy esőzés ne károsítsa a virágokat.
(pl. az óriás liliomok)
Gyomirtás:
Rendszeresen távolítsa el a gyomokat a növények körül, hogy ne kelljen vetélkedniük a vízért és a tápanyagokért.
A gyomok ellen természetes módon mulcsozással tudunk védekezni, mely a talaj párolgását is csökkenti, így kevesebb locsolásra van szükség.
Mindig érdemes figyelembe venni az adott évelő növény fajtájának specifikus igényeit, mivel ezek eltérőek lehetnek.
A gondos tervezés és a rendszeres gondozás segít abban, hogy az évelők hosszú életűek maradjanak a kertben.